Fundacja Hermansdorferów

Sztuka jest okiem naszych wizji. Ważna i obecna w tu i teraz, jak ją rozumiał Mariusz Hermansdorfer – krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu w latach 1983-2013, w którym zgromadził znakomity zbiór polskiej sztuki współczesnej. Szukał i wybierał tylko to, co, rezonowało z nim i z jego czasem. Prywatna kolekcja Hermansdorferów zawiera jednak coś więcej, co można określić mianem śladów przyjaźni z Magdaleną Abakanowicz, Edwardem Dwurnikiem, Izabelą Gustowską, Janem Lebensteinem, Zbigniewem Makowskim, Leonem Tarasewiczem i wieloma innymi. Stały się częścią codziennego pejzażu tej rodziny, na równi z obrazami Władysława Jarockiego i innych artystów ze szkoły krakowskiej, ocalonymi w czasie wojny z domu we Lwowie. Obrazami i kilimami, które nigdy nie były na sprzedaż.

Misją Fundacji Top Modern Art jest sprawowanie pieczy nad kolekcją a także promowanie tak pojmowanej przyjaźni ze sztuką w zasięgu ręki, sztuki niezbędnej do życia, jak chleb, fasola i promienie słońca.

Cele

Fundacja Hermansdorferów realizuje swoją misję z jednej strony poprzez udostępnianie rodzinnej kolekcji, z drugiej – poprzez kreowanie nowych spotkań i zdarzeń związanych ze sztuką. Kluczową rolę pełnią w nich artyści. Ich wrażliwość oraz sposób postrzegania świata staje się zaproszeniem do zawarcia bliższej znajomości. Do przyjaźni. Fundacja wspiera w sposób szczególny istnienie sztuki w przestrzeniach publicznych, w większych założeniach krajobrazowych, oraz wszędzie tam, gdzie pojawia się potencjał do działań partycypacyjnych. Do dzielenia i karmienia się jakością wizji.